לתת באילת, עזרה וסעד לקהילה

אודות בית רפאל

הסיפור של בית רפאל מתחיל בשנת 1995, בשנה זו פגשה זילי נחמה-גרוסמן, תושבת אילת בעלת מודעות חברתית ובעלת פינה ב'רדיו קול הים האדום' בשם 'לתת עם זילי" , חסר בית בשם אליאס בוגנים ז"ל. בוגנים היה במצב בריאותי קשה עקב מחלת הסוכרת, זילי התגייסה למענו ועוד באותו הבוקר עלתה לרדיו עם סיפורו. ההיענות היתה גבוהה אך הסיום של אליאס בוגנים היה טרגי. למחרת, עוד בטרם הגיע אליו הסיוע הוא הלך לעולמו, לבד ברחוב.

המקרה הזה זיעזע את זילי והיא החליטה לעשות מעשה. מאותו יום היא מקדישה את עצמה לנזקקים ו'בית רפאל' הוא הדוגמה הבולטת ביותר לכך. המבנה בו שוכן 'בית רפאל' נתרם על ידי חנניה דריהן ונקרא על שמו של אביו רפאל דריהן ז"ל.

בית רפאל משמש גם כבית תמחוי שמספק כ-500 כריכים לילדים בבתי הספר וכאלף ארוחות ביום למיעוטי יכולות וגם כמטה לפעילויות נוספות שעורכת 'עמותת לתת אילת' (שאותה ייסדה זילי במקביל) שפועלת למען ה'אנשים השקופים' בעיר אילת. 

בין היתר העמותה דואגת למצוא קורת גג עבור חסרי בית, פועלת לרווחת ניצולי שואה ומסייעת לארגן תרומות עבור משפחות שלא יכולות לממן חשבונות גז או חשמל, מסייעת ברכישת ציוד רפואי כמו כיסאות גלגלים לנכים מיעוטי יכולת ומימון ברכישת תרופות לחולים שלא מצליחים לעמוד בנטל הכלכלי. העמותה כבר גייסה תרומות שאפשרו לרבים מתושבי אילת לעבור ניתוח השתלת כליה, מוציאה ילדים חולי סרטן לטיולים, מארגנת הסעות לחולים הזקוקים להגיע לטיפולים במרכז הארץ, מארגנת טקסי בר ובת מצווה למיעוטי יכולת ועוד.

זה הזמן להזכיר כי תרומות לבית רפאל ו'עמותת לתת אילת' נחשבות כהוצאה מוכרת על ידי רשויות המס.

מבין פועלה של עמותת לתת באילת - בית רפאל:

♥ הכנת 500 כריכים ביום לתלמידים
♥ 1000 מנות מזון ביום לכל דורש
♥ קבוצת החלמה לחולי סרטן
♥ איסוף כספים לטיפול רפואי
♥ תמיכה ביולדות ובמזון וציוד לתינוקות 
♥ תמיכה במרכז לניצולי שואה
♥ הפקת אירועי צדקה – בריתות, חתונות, הלוויות

מאז ועד היום

נפתחה קבוצת תמיכה לחולי סרטן ובני משפחותיהם. את קבוצת התמיכה מנחים אנשי מקצוע ומומחים בתחום המגיעים אחת לשבוע, להרצאות בנושא המחלה, דרכי התמודדות ודרכים למניעתה.
זילי פועלת גם בתחום קידום הילדים והנוער בעיר. בשנת 2007 הוקם פרויקט "דרור לנתינה" אשר אפשר לילדים בעיר מסגרת של צהרון, משחקייה וסיוע בהכנת שיעורי בית במהלך השבוע בליווי גננת מוסמכת, מורות ותלמידים מתנדבים אשר נותן אפשרות לתגבור ופיתוח אישי של כישורי חיים לילדים הזקוקים לכך. בהמשך הושק 'הבית של סוזן' בית מלאכה לבני נוער בסיכון שכיום התפתח ועבר למבנה גדול יותר באזור התעשייה.
בבית רפאל נמצא המרכז לתינוקות בקומה השנייה ובו ניתן למצוא מזון, חיתולים וציוד לתינוקות ללא תשלום.